Na wystawie Papierowe dzieła sztuki w Muzeum Regionalnym w Człuchowie Maria Diduch prezentuje kilkadziesiąt prac wykonanych z barwionej masy papierowej z dodatkiem jedwabiu, bawełny i innych materiałów organicznych. Możemy więc tutaj zobaczyć suknię ślubną, obrazy, galanterię i biżuterię, a także instalacje i obiekty przestrzenne o koronkowych strukturach. Ręcznie czerpany papier służy również Artystce do tworzenia obiektów o bardzo oczywistym dla papieru znaczeniu - książek. Są one jednak przyozdabiane w ten sposób, że zaczynają przypominać niezwykłe i delikatne stworzenia.
Wystawa będzie czynna do 17 listopada 2014 r.

Maria Diduch urodziła się w Łodzi. W 1973 r. ukończyła studia w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, uzyskując dyplom z wyróżnieniem z malarstwa, w zakresie projektowania ubioru i biżuterii. Po studiach zamieszkała w Holandii, gdzie mieszka i tworzy do dziś.
Karierę artystyczną zaczęła od malarstwa i rysunku, ale już w latach 80. XX w. zaczęła pracę z papierem ręcznie czerpanym i różnego rodzaju włóknami. Stworzyła własną, unikatową technikę, tworząc przestrzenne instalacje, obrazy, tkaniny łączone z włóknem roślinnym.
Prace Marii Diduch zyskały olbrzymie uznanie, uzyskują nominacje i liczne nagrody w międzynarodowych konkursach. Ukoronowaniem wieloletniej pracy jest nagroda za Lekkość bytu - Grand Prix Królowej Fabioli na X Międzynarodowym Biennale Sztuki Koronki w Brukseli w 2002 r. Prace Marii Diduch prezentowane były na ponad stu wystawach w Europie i Japonii.

 

Maria Diduch

Pozdrowienia z..., masa papierowa barwiona na włóknie jedwabnym, metalowa konstrukcja, 2006

 

Widok z ziarnkiem piasku, papier własnoręcznie czerpany, sznurek, drewno, 2005
Trzy Gracje, papier własnoręcznie czerpany, tekstylia, 2006