Dyrektor
Muzeum Regionalnego w Człuchowie
oraz
Autor

serdecznie zapraszają
na promocję książki

Zdzisława Matyli

Człuchów - moje miasto
Szkice z przeszłości

21 sierpnia 2014 r., o godz. 18.00
w siedzibie Muzeum, ul. Kościelna 8
   Zdzisław Matyla - urodził się 5 marca 1922 r. w Zdunach w powiecie rawickim. W latach młodzieńczych mieszkał i uczył się w Inowrocławiu. Tam zastała go wojna. Skierowany na przymusowe roboty do Hennigsdorfu koło Berlina, ciężko pracując przetrwał wojenne lata. Po wyzwoleniu nie dane mu było odnaleźć wszystkich najbliższych. Rodzice i brat zginęli w obozach zagłady. Ocalałe rodzeństwo rozpoczęło samodzielne życie, a Zdzisław Matyla z jedną walizką dotarł 11 listopada 1945 r. do Człuchowa. Tu odnalazł swoje miejsce, założył rodzinę. Był mieszkańcem Człuchowa przez 65 lat. Po śmierci żony przeniósł się do Chojnic, gdzie mieszka razem z synem i jego rodziną.
    Mimo zniszczeń wojennych Człuchów, urzekł go pięknym położeniem.  Zafascynowany od najmłodszych lat fotografią dokumentował na zdjęciach zmieniający się Człuchów. Do dziś to jego największa pasja. Stworzył olbrzymią dokumentację fotograficzną swojego miasta, którą przekazał w darze Muzeum Regionalnemu w albumie „Człuchów moje miasto”.
    Pasji fotograficznej sprzyjały wyjątkowe warunki pracy zawodowej. Zdzisław Matyla pracował na „najwyższym stanowisku” w Człuchowie. Wraz z grupą techników obsługiwał w latach 1962-1972 Stację Radiowo-Telewizyjną, która umieszczona była na wieży zamkowej. Człuchów był jedynym miastem w regionie, który miał taką stację. Praca pasjonująca, związana z początkami telewizji. Z wysokości wieży zamkowej, roztaczał się przepiękny widok na miasto otoczone zielenią i jeziorami. Panorama zmieniająca się każdego dnia, zachwycająca dla oka i obiektywu. Zdzisław Matyla idąc każdego dnia do pracy  na wieżę zawsze miał przy sobie aparat fotograficzny, by utrwalać te obrazy.
     Zainteresowanie historią regionu skłoniło go do działalności w Towarzystwie Miłośników Ziemi Człuchowskiej. Zainicjował także wydawanie kwartalnika Merkuriusz Człuchowski, którego jest współredaktorem i systematycznie umieszcza w nim artykuły.
    Biegła znajomość języka niemieckiego pozwala na sięganie do oryginalnych dokumentów i nawiązywanie kontaktów z przedwojennymi mieszkańcami Człuchowa, co zaowocowało nawiązaniem współpracy partnerskiej miast: Człuchowa i Uslar oraz powiatów:  Człuchów-Northeim.
    Miasto Człuchów, doceniając Jego zasługi, uhonorowało Go w roku 2012 nadaniem godności Honorowego Obywatela Miasta Człuchowa.