Wystawa Historyczne żaglowce w miniaturze przedstawia 13 modeli. Eksponowane modele wyróżniają się niezwykłą precyzją wykonania oraz dbałością o detale, a ręczne wykonanie każdego elementu, zapewnia niepowtarzalność modelu.
Aflred Matwijewicz - od 1947 r. mieszkaniec Człuchowa.
Od najmłodszych lat zafascynowany przyrodą, wodą i pięknem żaglowców. Pierwsze modele żaglowców wykonywał już jako chłopiec.
Po przejściu na emeryturę zaczął budować modele żaglowców z drewna. Wykonuje je na podstawie  planów opracowanych przez firmę SHIPYEAR. Materiały to głównie drewno (okleina tzw. fornir – mahoń, świerk, brzoza buk, dębina) i płótno na żagle oraz  nici na takielunek, "postarzanymi" w naparze z herbaty. Wykonaniu jednego modela żaglowca poświęca od 2 do 8 miesięcy w zależności od jego wielkości i wyposażenia.

Wystawa czynna od 13 marca do 8 maja 2014 r.