Autorka

Wanda Frąckowska
Woskiem malowane

w czwartek, 21 listopada 2019 r., o godz. 17.00

WANDA FRĄCKOWSKA  -  Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Artystów Wybrzeża ERA ART. Udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Dyplom na Wydziale Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 1977 roku  pracownia prof. Witolda Janowskiego. Zajmuje się równolegle malarstwem (batikiem), grafiką oraz witrażem. Od wielu lat prowadzi pracownie batiku i witrażu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gdyni.

BATIK  to bardzo stara technika zdobienia tkanin (jedwab, bawełna, len). Inspiracją dla wielu współczesnych twórców są batiki z Jawy, Sumatry, Bali. Technika ta polega na pokrywaniu gorącym woskiem pszczelim miejsc nie przeznaczonych do zabarwienia a następnie zanurzaniu tkaniny w barwiącej kąpieli. Fragmenty tkaniny pokryte woskiem nie przyjmują barwnika, w wyniku czego powstają wzory. Efekty batiku trudne są do przewidzenia a finał pracy bywa zadziwiający. Batik to nie tylko obraz lub tkanina przestrzenna. Może on być również tkaniną użytkową (element ubioru, lampion, parawan, roleta).W 2009 roku indonezyjski batik został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.